sunnuntai 18. toukokuuta 2025

Viides kierros

 Katsoin aamulla Euroviisut loppuun asti joten tämä postaus näin vähän normaalia myöhemmin. Olisin voinut kirjoittaa postauksen ajastettuna mutta innostuin eilen neulomaan melkein koko päivän kun keksin miten saan edestakaisin ainaoikeana neulotun mallineuleen neulottua pyörönä ja ilman nurjia.

Mutta siitä sitten joskus myöhemmin nyt esitellään madness kisan viidennen kierroksen sukat. Kisassa on jäljellä enää kaksi kisakierrosta ja semifinaali alkaa tänään iltapäivällä.

 Näille sukille annettiin neulonta-aikaa kymmenen päivää mutta kaikki joukkueet olivat täynnä jo päivää ennen ajan päättymistä. Aloitin sukat heti ohjeen ilmestyttyä mutta sitten into hiipui ja neuloin välissä jotain ihan muuta. Malli on kuitenkin kiva ja yllättäen myös tuo kirjailu onnistui ihan hyvin. Sukista tuli aika isot kun ohjeessa on vain yksi koko. Annoin sukat tyttären mukaan kun hän kävi poikiensa kanssa kylässä kirjailut tein samalla langalla jolla neuloin hänen työkaverilleen eläköitymishuivin.

Malli: Evenstar Socks

Lanka: Novita Viola ja Nurja Merino Sock

Puikot: varressa ja kantapäässä 2,5 mm terässä 2,25 mm



sunnuntai 11. toukokuuta 2025

Hyvää äitienpäivää!

 Tänään mietin kovasti postaanko ollenkaan kun mitään valmista ei ole esiteltävänä. Valmiita neuleita olis kyllä pari mutta joulu taitaa tulla tänäkin vuonna ja jotain pitää jättää joulukalenterin ettei käy niin että kaikki 24 luukkua on tekemättä marraskuussa.

Tänään oli oikein kiva äitienpäivä. Pojan pojat kävivät ja toivat ihanan kukkakimpun. Käytiin myös poikien kanssa pienellä retkellä läheisellä näkötornilla, pojat menivät setänsä kanssa autolla ja minä pyöräilin pitkin peltoja perässä. Kakkua syödään vasta ensi viikolla kun tytön perhe tulee käymään, olivat tänään kipeinä ja siksi eivät päässeet. Miestä harmittaa kovasti kun ei saanut aloittaa kakkua vielä tänään.

Madness kisan viides ohje on ihan kiva mutta valmiit sukat esittelen vasta ensi viikolla, sukat valmistuu kyllä ehkä jo tänään.



sunnuntai 4. toukokuuta 2025

Bonuksia

 Viikon postaus nyt vähän myöhäisempään aikaan kun toinen postattava sukkapari valmistui vasta tänään. Sock Madness kisassa on tänä vuonna ollut kivoja sukkaohjeita,  myös bonusohjeet on olleet ihan neulottavia. Ekaksi neuloin kolmannen kierroksen bonusohjeen. Näihin meni oikeastaan koko pääsiäisen neuleaika, aloitin perjantaina ja sukat oli valmiit tiistaina. Näihin sukkiin käytin kisan ekan ja kolmannen kierroksen jämälankoja hyvin riittivät, sukat painavat noin 65 grammaa. Mä en ole nostettujen silmukoiden ylin ystävä, pidän enemmän kirjoneuleesta. Mutta nämä sukkakengät ovat kokonaan mosaiikkineuletta joka toki sopii tällaiseen malliin oikein hyvin. 


Opin mallineuleen aika äkkiä mutta tein alussa jotain virheitä.

Neuloin myös toisen kisakierroksen bonusohjeen kun kerran vauhtiin pääsin. Vaikka nyt oltiin täysin mun mukavuusalueella neulomiseen meni aika kauan aikaa tosin tehtiin vappuna pitkä pyörälenkki joten silloin neulominen jäi vähiin. Tämä malli ei ensin innostanut paljoakaan. Ohjeen malliparissa on liian vähän kontrastia mutta kun näin yhden hyvällä kontrastilla tehdyn parin olin ihan myyty. Mutta tein sitten kuitenkin sukat joiden varressa on ihan liian vähän kontrastia lankojen välillä. Mulla on nyt toiveena vähentää jämälankojen määrää, mun lankavarastossa on ihan liikaa pieniä jämäkeriä. Niinpä nämä sukat on neulottu tämän vuoden kisasukkien jämistä.


Pohjavärinä on ensin kakkoskierroksen sukkien raitalangan jämät vajaa 20 grammaa kun tuo jämä loppui jatkoin ykköskierroksen sinisellä langalla jota oli jäljellä alle 30 grammaa. Sininen lanka riitti sitten loppuun asti, sitä jäi lopulta pari metriä. Kuviovärinä oli ensin karsinnan ja ekan kierroksen keltainen lanka jota oli jäljellä enää muutama gramma. Toisena kuviovärinä kolmannen kierroksen vaaleanpunainen jota jäi noiden bonussukkien jälkeen vajaa parikymmentä grammaa. Vaaleanpunaisen loputtua jatkoin neljännen kierroksen vihertävällä langalla jota oli jäljellä kokonainen kerä ja pieni nöttönen. Kun aloitin täyden kerän langassa oli aika alussa solmu  joten sain siitä pienen kerän toiseen sukkaan. Näitä sukkia neuloin vuorotellen ja välillä yhtä aikaa että sain langat käytettyä mahdollisimman tarkoin. Jostain syystä tein kummankin sukan pohjakuvioon yhdelle kuvioriville virheen jonka purin ja neuloin uusiksi lyhyillä sormikaspuikoilla. 



Vaikka neuloin sukkia yhtä aikaa aloitin kantapäät eri kerroksilla. Tämä näkyy nyt sukkien kärjissä joissa on vähän eroa. Neuloin ensimmäisen sukan ensin liian pitkäksi ja jouduin purkamaan kärkikavennukset ja ylimääräiset kerrokset. Kaksivärisenä sukat olisivat varmaan olleet kauniimmat mutta eiköhän näillekin käyttöä löydy.

Malli: Sock shoes

Langat: laurelknits KiMo sock ja Novita Viola

Puikot: 2,25 mm

Malli: I see red

Langat: Silmunoidan Jouhilanka, laurelknits KiMo sock, Katia Concept Äiti socks, Novita Viola

Puikot: 2,75 mm

Vaikka ohjeen nimessä nähdään kiukkuisena punaista mua ei kiukuttanut tai ärsyttänyt yhtään näiden neulominen toivottavasti ne hennon vaalean punaiset silmukat kuitenkin erottuvat varresta.