Elo- syyskuun vaihteessa neuloin vielä yhdet eriväriset sukat Nalle Raita langasta. Koska pojan isommalla pojalla on jo melkein yhtä isot kengät kuin minulla nämä voisivat olla hänelle. Ohje löytyi taas sukkalehdestä tosin tein sukkiin ohjetta pidemmän varren ja ranskalaisen kantapään tälläkin kertaa.
Sukissa on palmikoita vain edessä ei ollenkaan varren takaosassa.
Tein myös tällä ohjeella toiset sukat lapsenlapselle. Oltiin tyttären ja hänen poikiensa kanssa elokuussa yhtä aikaa Seinäjoen Kärkkäisellä. Kun menin lankaosastolle ostamaan sukkapuikkoja palmikoiden neulomista helpottamaan, pojista pienempi halusi mukaan. Poika käveli tomerasti lankahyllyille ja kysyi teenkö hänelle uudet sukat, poika olisi halunnut että ostan pinkkiä lankaa mutta ne langat mitä hän olisi halunnut eivät olleet sukkiin sopivia. Otin sitten hyllystä kerän stepiä jossa oli myös sitä toivottua pinkkiä. Syyskuun alussa neuloin sitten pienemmät sukat joissa varressa on ohjeen alkuperäinen kerrosmäärä. Kantapään vaihdoin ranskalaiseksi myös lapsen sukkiin. Lisäsin pienempiin sukkiin varren takaosaan resoria, isommissa sukissa takaosa on sileää oikeaa.
Oltiin viime viikonloppuna vahtimassa tyttären lapsia ja vein kummallekin pojalle uudet sukat. Kumpikin tykkäsi sukista ja niitä piti sovittaa varsinkin pienemmälle monta kertaa. Isompi nukkui koko yön uudet sukat jalassa pienemmän jalasta oli karannut toinen sukka yön aikana.
Neuloin kerästä jäänyttä lankaa toisiin sukkiin lapsenvahtireissulla, pikkuinen tuli kyselemään voisinko tehdä hänelle siitä sukat ja sanoin että minähän tein ja toin sinulle juuri tästä langasta tehdyt sukat.
Malli: Eleonoorat Niina Laitinen Kauneimmat klassikot lehdestä
Langat: Novita Nalle Raita ja Austermann Step
Puikot: 3,25 mm ja 2,5 mm





Ei kommentteja:
Lähetä kommentti